Близо 80% от фирмите в Източна Европа вече са преминали към „облачни“ решения 28.04 | 16:45
Има обаче и такива, които все още предпочитат сигурността на собствените си сървъри
Общо 77% от фирмите в Източна Европа вече са преминали към "облачните" решения, или технологични решения, свързани с използването на така наречения "облачен компютинг".
Това стана ясно от изказване по време на форум в София на Марк Ван Гулен, регионален директор за Източна Европа на IT компанията Vision Solutions.
През 2010 г. процентът е бил 69 на сто. Очакванията са и в близко бъдеще компаниите, избиращи услугите "в облака", да се увеличават.
Въпреки това има и фирми, които все още предпочитат сигурността на собствените си сървъри. Повлияни и от кризата през 2009 година, 11% от фирмите са били единодушни, че няма да се включат в облачния компютинг, а към 2010 година 10% нямат никакво намерение да предприемат такива действия.
Тенденцията обаче е очевидна - за 2011 година 15% от фирмите планират да направят промяната, а 35% се бавят единствено по финансови причини.
Основната причина за преминаване към облачен компютинг почти винаги е, че се налага да бъде консолидирана по някакъв начин наличната инфраструктура. Това обясни пред BizNews Георги Комсийски, ИТ мениджър в Порше БГ.
Освен това има сериозно улесняване при самото администриране. Друга полза е, че този тип хибридна система позволява по-голяма гъвкавост и възможност да се предоставят по-бързо услугите, които бизнесът изисква от фирмата.
Моделът, който са възприели в Порше БГ, е смесен. Използва се и облачна услуга, която е хоствана в дейта центъра в България, и външен облачен модел, който е хостване на услугите в дейта центъра в Залцбург, т.е. става дума за хибриден модел.
Комсийски обясни, че за някои от услугите е по-добре да се държат на близко разстояния – такова е например споделянето на данни, а други изискват много сериозен мрежови трафик, защото при тях оползотворяването на мрежата е много високо и би било много скъпо да се поддържат подобни мрежови капацитети при международна свързаност.
Най-големите предимства от преминаването към хибридния облак са от чисто финансово естество. В Порше БГ по груби сметки спестените пари са близо 40 хил. евро за нещата, които до момента са внедрили. Очакванията са сумата да нарасне, ако се внедрят всички останали предвидени сървъри и продукти.
При хибридния модел се съкращават много голяма част от разходите. Използва се много добре и много пълноценно наличната инфраструктура, с която фирмата разполага. Тя може да бъде оползотворена почти на 100%, което пък допринася донякъде и за околната среда, тъй като не е нужна много висока консумация на електроенергия.
Няма нужда от много физически машини, които се произвеждат, отделят вредни емисии и т.н. Освен това, както вече стана дума, се улеснява много самото администриране на местните сървъри. Няма нужда от съхраняване в склад на много и различна техника, за да може да се подсигури непрекъсната бизнес дейност, докато тук по-скоро говорим за единични бройки на единични неща, допълни Георги Комсийски.
Водещи
-
Защо да НЕ обличаме дрехи в червено на Нова година
Вижте кои цветове ще привлекат късмет и пари в живота ви
22.12 | 13:40
-
Проходите Рожен и Превала остават затворени за тежкотоварни камиони
Условията за ски в Пампорово са отлични
22.12 | 13:20
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00
Най-четени
-
5 обекта са затворени след проверки на БАБХ по курортите
Агенцията провежда засилени проверки преди празниците
22.12 | 10:00
-
Бум на разбити автомобили във Варна
От МВР обаче отчитат спад на този тип престъпления
22.12 | 10:20