Търговците на скрап у нас протестират и пред ЕК 28.06 | 15:56
Според писмото законопроектът ликвидира съществуващата в сектора пазарна икономика
Организацията на търговците на скрап в България - Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране, е изпратила протестно писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу във връзка с проекта за Закон за управление на отпадъците (ЗУО).
Новината беше съобщена от Иво Георгиев, председател на Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.
В писмото до Европейската Комисия се казва, че с разпоредбите на законопроекта се ликвидира съществуващата в сектора пазарна икономика, основана на свободната стопанска инициатива и на свободата на конкуренцията.
Създаването на монопол на общините в дейността по събиране на отпадъци от черни и цветни метали е противоконституционно, тъй като Конституцията на Република България, забранява създаването на монополи, освен за дейностите, изрично и изчерпателно посочени в Конституцията, и то само в полза на държавата, не и на общините (чл. 18, ал. 4 от Конституцията).
Забраната за събиране на отпадъци от черни и цветни метали от частноправни субекти влиза в пряко противоречие и с европейските директиви в областта на отпадъците. Основен принцип в директивите е, че системите за връщане, събиране и третиране на отпадъци трябва да са открити за участието на всички заинтересовани страни, без да се създават бариери пред търговията и да не се нарушава конкуренцията.
iNews припомня, че от Асоциацията вече изпратиха протестно писмо до съответните институции, а миналата седмица организираха и митинг срещу въвеждането на новите правила.
Едновременно с това ръководствата на седем големи компании, сред които и държавните Национална компания "Железопътен транспорт", НЕК и "Електроенергиен системен оператор" ЕАД, изразиха своята подкрепа за Закона за управление на отпадъците.
Според търговците на скрап прилагането на мерките от законoпроекта ще доведе до нарушаване на гарантираните от Конституцията и правото на ЕС принципи на:
- свободна стопанска инициатива (чл. 19, ал. 1 от Конституцията);
- гарантиране на еднакви правни условия за всички граждани и юридически лица за осъществяване на стопанска дейност (чл. 19, ал. 2 от Конституцията);
- предотвратяване на злоупотребата с монополно положение, нелоялната конкуренция и защита потребителя (чл. 19, ал. 2 от Конституцията).
Според новия Закон за управление на отпадъците (ЗУО) в България физическите лица ще са задължени да предават безвъзмездно отпадъци само на общински площадки.
В същото време само 30% от общините ще могат да изградят такива площадки, защото имат Общи устройствени планове, каквото е изискването на новия закон. Така се оказва, че ако бъде приет новият Закон ще принуди много общини да превозват отпадъците си от черни и цветни метали до съседни общини, където има сертифицирани площадки за суровини.
Водещи
-
Митьо Пищова влезе в хоспис
Бохемът от Арбанаси закъса със здравето, придвижва се с проходилка
25.01 | 15:30
-
"Хамас" освободи българката и другите три заложнички
25.01 | 14:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00
-
Военни конвои на НАТО преминават през България
Личен състав и военна техника се транспортират за участие в най-мащабното за 2025 г. учение на...
25.01 | 09:30