Лекарите и полицаите са най-корумпирани 24.09 | 17:47

В България се дават по 150 хил. рушвета месечно, сочи доклад

От Ралица Стоянова

Корупционните сделки у нас са между два и три пъти повече, отколкото в станалите страни в ЕС, сочат данните на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и фондация "Фридрих Еберт". В България се дават по 150 хил. рушвета месечно.

Най-много корупционни практики се наблюдават в секторите на здравеопазването и полицията, сочат още данните от анализа, цитирани от bTV.

В голямата част от случаите инициатор на корупционните сделки е администрацията. Всеки четвърти от контактувалите с държавни чиновници е трябвало да "дава нещо" в замяна на получените услуги.

Все пак експертите наблюдават в последните години нарастваща съпротива от страна на администрацията да приема подкупи. За сметка на това се увеличава броят на хората, които отиват с нагласата да дадат.

"Броят на тези сделки надхвърля капацитета на всякакви контролни институции в държавата. Дори при добро желание те не са в състояние да се справят с един проблем, който е толкова широко разпространен в обществото ", коментира Александър Стоянов, директор по научната дейност към Центъра.

Преследването на корупцията обаче стига само до определени нива.

"Без радикална реформа в административни структури трудно се получава намаляването на корупцията", смята Руслан Стефанов, директор на икономическата програма към ЦИД. Според изследването най-ниският индекс на корупционен натиск върху населението е регистриран при правителството на Симеон Сакскобургготски, а най-висок – при управлението на Тройната коалиция.

 

Водещи

Най-четени