Новият закон за отпадъците ще "открие" още нерегламентирани сметища 20.07 | 16:08

Общините също ще бъдат принудени да вдигнат и такса "смет"

От iNews.bg

Такса "смет" най-вероятно ще се увеличи, ако общините поемат изцяло изграждането на площадки, в които гражданите предават отпадъци за вторична обработка.

Това е мнението на заместник-председателя на Българската асоциация по рециклиране Борислав Малинов, който взе участие в кръгла маса, дискутираща проблемите по новия Закон за отпадъците.

В него е заложено условието общините да поемат изграждането на задължителни площадки за предаване на отпадъците и да се пренебрегнат досегашните изисквания, в които всяка от организациите, занимаваща се с производство и търговия на скрап, поема управлението на тези площадки и съответно плаща за рециклирането, коментира Малинов.
По думите му, ако това се приеме, финансирането на общинските площадки ще се осигури от таксата за битови отпадъци.

В отговор на думите на Борислав Малинов евродепутатът и член на комисията по околна среда в Европейския парламент Антония Първанова заяви, че който замърсява - той плаща.

Тя обяви, че в европейското законодателство изрично е заложено правилото, че всяка местна власт или организация, занимаваща се с метални отпадъци, е длъжна да си поема разходите. Освен това се забранява финансирането на тази дейност да се извършва от данъкоплатеца.

По думите й, ако това условие остане в закона и изграждането на общинските площадки се финансира от приходи от такса "смет", страната ни рискува да бъде санкционирана заради несъответствие на българското законодателство с европейското.

Фирмите от бранша се противопоставят и на идеята в закона сделките с черни и цветни метали да се разплащат единствено по безкасов път. Мнението представи Мария Вергова, член на Българската асоциация за рециклиране. Тя добави, че сделките за скрап са на стойност 20 лв и от тях се препитават най-бедните слоеве на българското общество. Тези средства са от изключителна важност за тях, коментира Вергова.

Със сигурност тези хора нямат банкови карти и няма как да бъдат принудени да плащат високи банкови такси, добави още Вергова.

На дискусионната среща фирмите определиха новия законопроект като дискриминационен, противоконституционен и несъгласуван с бизнеса в бранша.
Новите разпоредби нямат аналог нито в европейската, нито в световната практика, заявиха от асоциацията.

Една от причините за тези обвинения е, че според новите текстове, площадки за черни и цветни метали може да има само в населени места с приет общ устройствен правилник.
По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството само 1/3 от населените места имат такъв правилник.

"По този начин се дискриминират фирмите и най-вече граждани, които живеят и работят на места, които не отговарят на изискванията относно устройствения правилник", констатира Мария Вергова. Според нея така ще се ограничи правото им на достъп до площадки, които са в близост до тях и те ще трябва да пътуват от едно населено място до друго, за да предадат своите отпадъци.
Това по нейните думи в условията на криза няма да доведе до нищо добро, освен до създаването на нерегламентирани сметища, а те до опасност за живота и здравето на хората.

За да се намалят кражбите от Българската асоциация по рециклиране предлагат да се забрани изкупуването от граждани на отпадъци от инфраструктурата - капаци на шахти, кабели, релси, проводници и др.
От асоциацията предлагат още да бъде въведена специална декларация, която да се попълва от търговеца, за да се проследява по-лесно произходът на металните отпадъци.

Водещи

Най-четени