Юнайтед завърши с победа, Бербатов е голмайстор на Висшата лига 22.05 | 20:04

Бирмингам, Блекпул и Уест Хям напуснаха елита

Отборът на Манчестър Юнайтед завърши с шампионска победа своята успешна кампания във Висшата лига на Англия през тази година. След като "червените дяволи" си осигуриха титлата в първенството още през миналия кръг, днес в последен мач на "Олд Трафорд" възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън се наложиха с 4:2 над тима на Блекпул.

Българският нападател на Юнайтед Димитър Бербатов бе на терена през всичките 90 минути, но така и не успя да се разпише във вратата на гостите. Въпреки това Митко завършва сезона като голмайстор на Премиършип, макар и да раздели приза с футболиста на Манчестър Сити Карлос Тевес. Аржентинецът също не се разписа в двубоя на своя тим срещу Болтън и така двамата завършиха кампанията с по 20 попадения.

Първата по-сериозна възможност пред Бербатов се откри още в осмата минута на двубоя днес, когато Митко овладя по чудесен начин едно извеждащо подаване, излъга бранител на гостите и стреля точно, но вратарят на Блекпул бе на мястото си и спаси удара му.

В 21-ата минута обаче Бербатов все пак бе в центъра на събитията, превръщайки се в асисент за подадението на Парк Джи Сунг. Българинът пое на гърди дълго подаване и пусна зад отбраната, където бързоногият кореец се възползва и от грешка на бранител в оранжево, чуквайки топката в мрежата за 1:0 в полза на Юнайтед.

В 30-ата минута вратарят на Блекпул Матю Джилкс пък отново се превърна в последна преграда пред така жадувания за Димитър Бербатов гол. Бербо се пребори с двама бранители и опита изстрел, но Джилкс бе затворил ъгъла и не му позволи да реализира. Последва разбъркване, след което Парк достигна до топката и бе съборен в наказателното поле, но главният рефер на двубоя не отсъди дузпа за "червените дяволи".

Пет минути преди края Блекпул успя да изравни резултата чрез Чарли Адам, който изпълни по чудесен начин пряк свободен удар.

През втората част късметът на Бербатов отново изневери и той направи няколко сериозни пропуска, докато неговия тим трябваше да осъществи обрат в резултата за да стигне до успеха. Тейлър-Флетчър изведе Блекпул напред в резултата, преди все пак голове на Андерсон, Оуен и автогол на Евът да донесат победата на "червените дяволи"

Вратарят на гостите Матю Джилкс пък така и не позволи на Бербатов да се разпише в мрежата му, намесвайки се чудесно на няколко пъти. Така в края на сезона актива на "червените дяволи" е 80 точки, което е с цели девет пункта повече от втория Челси, който днес загуби като гост от Евертън с 1:0. Блекпул пък остана с 39 точки и напуска Премиършип.

Останалите напускащи елита тимове са тези на Бирмингам и Уест Хям. Изпадането на "чуковете" бе ясно отдавна, докато едноименния тим от втория по големина град в Англия претърпя сериозно разочарование буквално в последните секунди на шампионата. Тимът играеше при равенство 1:1 до последната минута на двубоя си с Тотнъм, преди Роман Павлюченко да донесе победата на "шпорите" и да изпрати Бирмингам в Чемпиъншип.

Тежък ден имаха и привържениците на Ливърпул, които така и не успяха да се класират за участие в европейските клубни турнири през следващата година. Мърсисайдци загубиха от Астън Вила като гост с 1:0, но така или иначе след победата на Тотнъм това бе без значение за тях. Така "червените" няма да играят в Европа за първи от 12 години насам.

Директно в групите на Шампионската лига пък се класира тима на Манчестър Сити, който успя да надиграе Болтън като гост с 2:0 и изпревари в таблицата състава на Арсенал, който не успя да победи Фулъм също като гост и завърши при равенство 2:2. Нова загуба пък допусна и шампиона Челси, губейки с 0:1 от Евертън на "Гудисън Парк" в Ливърпул.