Интензивни преговори за АЕЦ "Белене" 31.03 | 15:15

Крайният срок на споразумението между НЕК и "Атомстройекспорт" е днес

От Елена Коцева

Продължават преговорите в момента между ръководството на НЕК и представители на руската енергийна компания "Атомстройекспорт" за подписване на документ за удължаване срока за вземане на решение по проекта АЕЦ "Белене".

Крайният срок на споразумението за строеж на АЕЦ "Белене", сключено между НЕК и руския строител на бъдещата централата - "Атомстройекспорт", изтича днес.

По време на форум в българската столица през март тази година представители на руската страна по проекта заявиха, че ако до 31 март не бъде подписано поредното 12-то споразумение за изграждане на атомната централа след тази дата "Атомстройекспорт" няма да има юридически основания да продължава работа по проекта.

От НЕК съобщават, че все още не могат да дадат повече информация и се очаква разговорите между двете страни да продължат до късно днес.

Ако бъде подписан документ, то той трябва да се одобри и от Българския енергиен холдинг, който е принципал на НЕК, така че се очаква резултатът от днешните преговори да стане ясен едва утре.

Премиерът Бойко Борисов съобщи преди дни, че се надява до четвъртък (тоест днес, 31 март) да бъде подписан меморандум за мораториум за АЕЦ "Белене" за три месеца.

По думите му мораториумът ще е, докато не бъдат изчистени технически въпросите със сеизмичността, цената и други.

 След земетресението в Япония, което предизвика авария в АЕЦ "Фукушима 1", се повдигна въпросът за качеството на изпълнение на проекта и неговата безопасност. Българските политици се делят на два лагера, както по отношение на цената, която трябва да бъде платена, така и по отношение на екологичната сигурност.

Европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че проектът за строителството на АЕЦ "Белене" в България трябва да бъде преразгледан.

iNews припомня, че в последните няколко дни от "Росатом” увериха няколко пъти, че АЕЦ-ът в Белене ще бъде снабден с такива системи за сигурност, които ще са способни да издържат на екстремни ситуации без нужда от външно електрозахранване или човешко участие.

Преди това изпълнителният директор в "Росатом” Кирил Комаров заяви, че системите за безопасност са около 40% от цената на атомните електроцентрали.

Освен екологични притеснения, основните противоречия между българската и руската страна се основават на цената, която иска "Росатом".

Националната електрическа компания (НЕК) обяви вече, че ще настоява всички дейности и стойности по проекта АЕЦ "Белене" да бъдат изчислени по Евростат 27 и по българския инфлационен индекс.

Това ще е позицията на българската страна като отговор на предложената от "Атомстройекспорт" цена от 6.3 млрд евро.

Водещи

Най-четени