НЕК и "Атомстройекспорт" се договориха за удължаване на споразумението за АЕЦ "Белене" 02.07 | 12:20

През следващите 3 месеца двете страни си дават време за отговор на въпросите по техническия проект

От Кремена Бедерева

НЕК и "Атомстройекспорт" се договориха за тримесечно удължаване на споразумението за АЕЦ "Белене".

Националната електрическа компания (НЕК) и "Атомстройекспорт" подписаха Допълнение № 13, с което се удължава срокът на действие на Споразумението от 2006 г. до 30 септември 2011 г.

Текстът на Допълнение № 13 е базиран на основните принципи на Допълнение № 11, без фиксиране на ангажиращи срокове за договаряне, съобщиха от МИЕТ.

През следващите 3 месеца двете страни си дават време за отговор на въпросите по техническия проект и завишените изисквания за безопасност, за извършване на пазарния анализ от консултанта HSBC, както и за работа по договора за изпълнение, доставка и строителство, който да стане по-банкируем и отговарящ на изискванията на потенциалните международни инвеститори, привлекателен за инвеститорите.

Допълнение № 13 предвижда още да бъде създадена финансова работна група, в която ще участва и изпълнителят, за да бъдат изяснени условията на предлаганото руско финансиране.

iNews припомня, че в края на юни месец  министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че България е изпратила писмо до "Росатом" за замразяване на преговорите по АЕЦ "Белене", но не сме получили конкретен отговор. 

По думите му писмото е изпратено от НЕК още в началото на юни и се пише ново писмо – отговор на руската компания. Не вярвам от "Росатом" да твърдят, че не са получавали предложение от България за замразяване на преговорите по АЕЦ "Белене", тъй като сме им пратили писмо с това искане, коментира министърът.

Според изказване на директора на "Росатом" Сергей Кириенко в компанията не е получавано писмо от България с предложение преговорите да се замразят с още три месеца. Информацията с пресконференцията от днес на Сергей Кириенко се тиражира от агенция "Новости".

Кириенко уверява, че докато не бъде реализиран проектът, от руската страна ще бъдат готови да отговарят на всякакви въпроси. Едновременно с това той подчертава, че финансовите отношения са регламентирани според съответните подписани документи, с което дава да се разбере, че "Росатом" не се готвят да преговарят по цената на АЕЦ "Белене".

В момента се пише писмо в отговор на това на "Росатом", увери Трайков и обясни, че неустойки по "Белене" може да плащаме, само когато има решение по арбитражно дело. Според министъра до такова ниво няма да се стигне, но българските експерти се готвят и за такъв вариант.

По думите на Трайков писмото на руснаците не съдържало никакъв конкретен отговор на нито един от въпросите. Също така от "Росатом" не са дали отговор на запитването ни дали е вярно, че са започнали да правят оборудване, което не е минало програмата за качеството, нито на искането ни за замразяване на преговорите.

Преди това министър Трайков обяви, че искаме замразяване на преговорите по АЕЦ "Белене" с още три месеца, за да може консултантът - британската банка HSBS - да приключи с експертизите си.

Освен това България очаква още информация за техническия проект и как той се отразява на новите изисквания за безопасност на ядрени централи.

Преди няколко седмици министър Трайков съобщи, че на Русия ще бъде най-вероятно предложен нов договор - нещо, което днес беше отречено. От своя страна от анализа на банката HSBC не изключва възможността за преразглеждане на клаузи от проекта на договора, а в началото на месеца стана ясно, че се разглеждат два модела за плащане.

В момента проектът АЕЦ "Белене" се намира в неустановено състояние, тъй като финалният договор с руската страна не е подписан. Около него стана един от най-големите скандали в правителството, когато шефът на НЕК и преговарящи по "Белене" беше отстранен от поста, след като подписа меморандум с руската страна.

"Атомстройекспорт” настоява за 6 милиарда и 400 милиона евро. От "Росатом” увериха няколко пъти, че АЕЦ-ът в Белене ще бъде снабден с такива системи за сигурност, които ще са способни да издържат на екстремни ситуации без нужда от външно електрозахранване или човешко участие.

НЕК обяви вече, че ще настоява всички дейности и стойности по проекта АЕЦ "Белене" да бъдат изчислени по Евростат 27 и по българския инфлационен индекс.

Водещи

Най-четени