29 болници искат да са донорски бази 16.02 | 11:08
Потенциал за донорски бази у нас имат 42 болници

29 болници в страната са изразили желание да бъдат донорски баз.
Заявка за това те са подали при пререгистрацията на здравните заведения, която приключи в края на януари. Клиниките се намират в София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Русе, Разград, Добрич, Велико Търново, Плевен, Бургас, Шумен, Габрово, Кюстендил.
Потенциал за донорски бази у нас имат 42 болници. През миналата година реално са функционирали 9 бази - в София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Плевен, съобщават от Министерството на здравеопазването (МЗ).
През тази година обаче има реалната възможност и останалите 20 лечебни заведения да подават донори. В момента тече обучение на специалистите в тези болници как да процедират при донорска ситуация.
Благодарение на усилията на Министерство на здравопазваненто, Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) и медицинските специалисти броят на донорите и на трансплантациите у нас през последните години се увеличи. Въпреки това броят на чакащите за трансплантация е много голям - само за бъбрек в списъка има над 850 имена.
От 2001 г. досега в страната ни има 106 трупни донора и 163 живи. Най-висок е броят на трупните донори през 2010 г. – 21, и през 2006 – 19. През 2010 г. са извършени 44 успешни трансплантации от трупен донор, при средно 36 за периода от 2005 до 2009 г.
Повишава се и успеваемостта при тези операции. През миналата година 82% от извършените трансплантации са успешни, срещу 68% за периода 2005-2009 г.
Водещи
-
„Отпор срещу диктатурата“: Пореден протест в София в защита на кмета Коцев ВИДЕО
Гражданското недоволство е и в подкрепа на младежите от Русе
12.09 | 21:00
-
Тръмп: Tърпението ми към Путин се изчерпва
Той намекна за налагане на строги санкции във връзка с войната в Украйна, като същевременно...
12.09 | 20:45
-
Шест нови отсечки за измерване на средна скорост на АМ „Марица”
Те са с обща дължина 36 километра
12.09 | 20:30
-
Откриха заподозрения за убийството на жена в село Крайници
При задържането му направил опит да се самонарани
12.09 | 20:15
Най-четени
-
Кантарджиев: Миналата седмица има с 5,45% увеличение на COVID случаите в сравнение с предходната
Коронавирусни инфекции е имало и ще има, напомни той.
12.09 | 09:59
-
"Маркет ЛИНКС": "Възраждане" губи подкрепа, "ДПС - Ново начало" доближава ПП - ДБ
Ниска избирателна активност при евентуални избори
12.09 | 10:26
-
Дебора: Изпитвам страх
Делото в Районния съд в града започна отначало и се води при закрити врати. Георгиев е обвинен...
12.09 | 11:15
-
Радостин Василев: Очаквам това да е първият вот на недоверие, подкрепен от цялата опозиция
„Днес до 13:00 ч. трябва да сме събрали подписите и заедно с ПП-ДБ да депозираме общ вот на...
12.09 | 10:59