"Росатом" мисли три месеца за АЕЦ „Белене“ 02.08 | 10:47

Руски медии обсъждат вече оттеглянето от проекта, навлязъл в задънена улица

От Елена Коцева

Три месеца срок си дава руската компания "Атомстройекспорт", за да реши дали да участва в строителството на българската АЕЦ "Белене", пише руският в. "Независимая газета".

Изданието се позовава на анонимен представител на руската компания, като извежда като водеща теза, че "Росатом" може и да се откаже от проекта у нас. Принципно решение по въпроса може да се очаква през ноември месец.

Оттеглянето от проекта ще стане неизбежно, ако стане ясно, че прогрес в преговорите с българските партньори няма да се постигне, пише още "Независимая газета".

В момента Москва и София разговарят на езика на съдебни искове и ултиматуми, коментира още изданието.

iNews припомня, че миналата седмица "Атомстройекспорт" внесе в арбитражния съд на Международната търговска камара в Париж иск срещу българската Национална електрическа компания (НЕК) за 58 милиона евро за извършени дейности по изграждането на атомната централа.

В момента българската страна обмисля насрещни искове по проекта. Националната електрическа компания пък заяви, че има намерение да подаде иск срещу "Атомстройекспорт" на стойност 61 милиона евро - стойността на изкупеното старо оборудване на централата.

В събота, 30 юли, конфликтът мина на ново равнище - българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи пред журналисти, че е поставил ултиматум "Атомстройекспорт" да отзове своя иск до 1 август. Вчера това обаче не стана.

Руската компания не изключва да подаде нови искове в международни съдилища, тъй като България не изпълнява поетите договорни ангажименти по строителството на АЕЦ "Белене", отбелязва още "Независимая газета"

Съдебният спор с НЕК стана уникален прецедент за Русия, коментира още източник от руското енергийно министерство.

До този момент всички противоречия при осъществяването на международни проекти на Русия в ядрения сектор са решавани чрез преговори, подчертава изданието и допълва: В случая с България обаче засега не може да бъде постигнат компромис, а конфронтацията се засилва. 

Според коментара на източника в "Атомстройекспорт" изявлението на министър Трайков и изобщо поведението на българската страна предизвиква недоумение и изявленията са блъф.

Към момента все още няма никакъв иск и руските издания изключват възможността да има в бъдеще такива.

В момента текат преговори и Русия не желае да подава нови искове, "за да не бъдат възприети като метод за натиск върху партньорите", посочил източникът. Той не изключва обаче "песимистичния сценарий" - при липса на напредък в преговорите не само да бъдат подадени нови искове срещу НЕК, но и "Атомстройекспорт" да излезе от проекта, който е "безнадеждно влязъл в задънена улица".

Освен това в средата на юни месец България поиска още едно (второ) замразяване на преговорите по проекта АЕЦ "Белене". Целта на това второ стопиране на преговорния процес е консултантът - британската банка HSBS, да приключи с експертизите си. Британската банка бе избрана през ноември 2010 г. за финансов консултант на АЕЦ "Белене".

В момента проектът АЕЦ "Белене" се намира в неустановено състояние, тъй като финалният договор с руската страна не е подписан. Първият договор за строителството на "Белене" датира от 2006 година.

Около него стана един от най-големите скандали в правителството, когато шефът на НЕК и преговарящ по "Белене" Красимир Стефанов беше отстранен от поста, след като подписа меморандум с руската страна.

"Атомстройекспорт” настоява за 6.4 милиарда евро. От "Росатом” увериха няколко пъти, че АЕЦ-ът в Белене ще бъде снабден с такива системи за сигурност, които ще са способни да издържат на екстремни ситуации без нужда от външно електрозахранване или човешко участие.

НЕК обяви вече, че ще настоява всички дейности и стойности по проекта АЕЦ "Белене" да бъдат изчислени по Евростат 27 и по българския инфлационен индекс. 

Водещи

Най-четени